Apatrida de pe Otopeni, hartuita de un ofiter

Pesonajele implicate sunt Manuela Ursu, apatrid, si mr. Gabriel Pandele, din cadrul institutiei amintite. Ieri dimineata, ofiterul a intrat in "zona sterila", acolo unde femeia sta cu bebelusul ei de numai sapte saptamani. "Fara sa bata la usa, barbatul a intrat in camera si s-a dus direct la copil. L-a luat in brate, spunand ca vrea sa se joace cu el. M-am speriat si l-am rugat sa il puna inapoi in patut. L-a pus, apoi l-a luat iar spunand ca atat timp cat eu voi sta acolo, el va avea grija de baietelul meu. I-am explicat ca nu am nevoie de ajutorul sau si l-am rugat sa ma lase in pace. Atunci a inceput sa indruge ca, oricum, nu am nici o sansa sa ma reintorc in Germania. Dupa comportament, cred ca era beat", povesteste Manuela, pe scurt, intalnirea cu mr. Pandele. "Institutia noastra regreta cele intamplate. A fost declansata o ancheta interna pentru ca ofiterul si-a depasit competenta. Mr. Pandele nu avea ce sa caute in camera femeii", a declarat mr. Nastasia Iulia Constanta, din cadrul DGEIP. Starea sanatati Manuelei Ursu s-a inrautatit din cauza unei afectiuni la unul din sani. Acum, ea urmeaza un tratament cu antibiotice prescris de medicul aeroportului.

Sursa: Libertatea, 03.10.2001

Joomla templates by a4joomla